8 лютого у Києві стартував всеукраїнський прокат документального фільму "Міф" про Героя України, оперного співака Василя Сліпака, який загинув на Донбасі. 

Соліст Паризької національної опери, Василь Сліпак народився у Львові, але ще у юності почав працювати у Франції. Протягом 19 років він прожив у Парижі і здобув світову славу. Василь активно підтримував Революцію Гідності, координував громадські акції на підтримку України, згодом долучився до волонтерського руху. Коли на Сході України розпочалися бойові дії, він залишив сцену та кар’єру в Європі й пішов на війну добровольцем. Василь Сліпак загинув 29 червня 2016 року від кулі снайпера поблизу Луганського Бахмутського району Донецької області. 

Смерть Василя Сліпака була марною, бо світ втратив, можливо, не найкращого воїна, але людину, що мала справжній дар та унікальний голос. Таку неоднозначну думку у фільмі режисерів-документалістів Леоніда Кантера та Івана Яснія висловлює один із львівських педагогів Василя Сліпака. Чи справді смерть цього Героя була марною? Це питання стало основним "нервом" стрічки "Міф". З цього ж приводу у нашому репортажі міркують відвідувачі київської  прем'єри цієї стрічки.    

"Я не бачила жодної людини, яка б не любила Василя. Принаймні жодної людини, яка б висловлювала це вголос",– згадує ветеран АТО, посестра Василя Валерія Бурлакова. – "У цьому фільмі є кадри, де гине людина. Це не Василь, це просто схожі кадри. Але там йому надають допомогу. Василь загинув у "червоній зоні", тобто фактично це була не наша територія. Була спроба штурму сєпарської позиції. І на той момент хлопці взагалі не були зобов'язані надавати допомогу. У нас як? Якщо це "червона зона", якщо йде обстріл і продовжується бій, то ти маєш надати пораненому мінімальну допомогу. Ним можна навіть прикриватися, бо пріоритет – це виконати завдання. Але на той момент абсолютно вся група зосередилася на тому, щоб допомогти Василеві, і коли вже стало зрозуміло, що на місці ніхто не допоможе, група відійшла разом із ним. Для мене це дуже показово".

"Василь мав відчуття, що він робить те, що має робити. І того все недаремно. Робити те, що ти відчуваєш за потрібне, – це ознака класної, вільної людини. Не всі з нас мають таку волю",– вважає журналістка Анастасія Станко, яка говорила із Василем Сліпаком у студії Громадського ТБ незадовго до його загибелі.  

Леонід Кантер та Іван Ясній, автори фільму "Міф", кажуть, що не бояться, якщо глядачі приходитимуть із попкорном на перегляд цієї драматичної невигаданої історії про життя та смерть Василя Сліпака. "Ми хотіли зробити комедію, тому у фільмі є багато гумору, бо Василь був дуже веселою людиною. Ви можете сміливо сміятися, не думаючи про те, що, мовляв, Господи, я ж зараз дивлюсь фільм про загибель героя! Насолоджуйтесь життям, смійтеся разом із нашим героєм", – звернувся до публіки перед початком показу режисер Леонід Кантер.

 Дивіться документальний фільм "Міф", це треба бачити на власні очі. 

Колаж – Микола Шиманський