Що викладачі журналістських факультетів і представник Міносвіти думають про якість, проблеми та перспективи підготовки журналістів в українських вишах.

7 листопада громадська організація «Детектор медіа» презентувала результати дослідження «Журналістська освіта в Україні: чи працює система?» та обговорила з освітянами, студентами і медійниками проблеми і потреби галузі. «Відеотека» побувала на дискусійній панелі освітян: керівника директорату вищої освіти й освіти дорослих Міністерства освіти і науки Олега Шарова та представників кафедр і факультетів з усієї країни, які готують майбутніх журналістів.

Професорка Національного університету «Одеська юридична академія» Тетяна Кузнєцова розповіла, що її студенти питають, навіщо їм політологія та історія. «Але мене вже зараз лякає необізнаність не лише студентів, а й уже працюючих журналістів. Я переконана, що з першого курсу ми маємо поставити студентам свідомість, навчити читати, аналізувати й критично осмислювати. А знімати й монтувати можна навчитися за півроку», – каже вона.

На думку викладачки, саме якісна бакалаврська програма має готувати фахівця – людину, яка впливає на мільйони. «Бо зараз громадянам важко розібратися в інформаційному хаосі й дуже бракує нормальної аналітики», – додає пані Кузнецова.

Завідувачка кафедри журналістики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Любов Василик пропонує, щоб міністерство дозволило викладачам вільніше обирати предмети, а кафедрам – вилучати з програми фізкультуру, цивільну оборону та безпеку життєдіяльності. Та Олег Шаров, директор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОН України, запевняє, що у вишів уже достатньо автономії: «МОН не нав’язує жодної спеціальності чи дисципліни жодному університету».

Завідувачка кафедри журналістики Донецького національного університету імені Василя Стуса (зараз базується у Вінниці) Олена Тараненко критикує бюрократичні кадрові вимоги: «Через нові правила ми маємо весь час вигадувати: як поставити доктора наук, а направду дати студентам практика, як між ними розподілити лекції та практичні».

Чому завідувач кафедри журналістики Ужгородського національного університету Юрій Бідзіля проти об’єднання журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю в одну спеціальність? Чи є конкурентоспроможною вища освіта в Україні, чи все ж таки абітурієнти обирають закордонні виші? Яку зарплату отримують викладачі? Дивіться у нашому відеоматеріалі.